Підтримати

Молодь Ріпкинської, Городнянської та Менської громад вчилась впливати на життя своїх громад

Молодь Ріпкинської, Городнянської та Менської громад навчалась застосовувати інструменти місцевої демократії для вирішення актуальних питань громад на тренінгах, які провела громадська організація «Центр Доброчин» 9, 10 та 11 грудня 2024 року.

1 7

У вітальному слові керівник проєкту Наталія Дрозд зазначила, що молодь має право на участь в житті громади і така участь є важливою для усвідомлення молодою людиною співпричетності до організації життя в громаді. Крім того, такий підхід робить процес прийняття рішень з питань, що стосуються молоді, більш ефективним та релевантними для їх кінцевих бенефіціарів – молоді.

«Одне із завдань проєкту – дати відчути молоді, що у невеличких містечках і селах є життя, і воно може бути кращим», – зазначив тренер проєкту Олександр Підгорний.

2 3 11 15 18

Під час заходів учасники вивчали форми участі громадян у вирішенні питань місцевого значення та особливості їх застосування під час воєнного стану.

  • Електронна петиція (Е-петиція) — сучасний демократичний інструмент для подання пропозицій громадян і вирішення питань в соціальній, політичній, економічній та інших сферах життя в онлайн режимі. Сутність електронного звернення полягає в тому, щоб почати вирішувати проблему “знизу вгору” — від людини до влади.
  • Громадські слухання – інструмент участі жителів у процесі формування та реалізації місцевих рішень. Для жителів громади – це можливість зустрітись з депутатами та посадовими особами місцевого самоврядування, заслухати їх думки та пояснення з питань, які турбують жителів та внести свої пропозиції.
  • Місцева ініціатива реалізує право жителів самостійно вносити проєкти рішень на розгляд місцевої ради та являє собою готове рішення конкретної актуалізованої проблеми, яке вже пройшло через обговорення, дискусії, експертні оцінки, вагання «за» і «проти». Вона має форму офіційної письмової пропозиції з питань, що віднесені до відання місцевого самоврядування або ж форму проєкту рішення.
  • Громадський бюджет – це демократичний процес, який надає можливість кожному жителю територіальної громади брати участь у розподілі певної частини коштів місцевого бюджету через створення і подання проєктів, голосування за них та контроль за їх реалізацією.

Молодь не лише активно вивчала, що таке демократія участі і які є інструменти, але і одразу практикувала як кожен може впливати на життя громади. Зокрема, обговорювали актуальні виклики і формулювали свої ідеї та як їх можна вирішити, застосувавши інструменти місцевої демократії.

Спілкуючись з молоддю, знову переконуєшся в тому, що вони є справді потужною силою для змін та відновлення свої громад. Наступним кроком буде оголошення конкурсу міні-грантів для пілотних громад. Молодь має час продумати свої ідеї та подати їх для реалізації, і зробити свої громади кращими!

Діяльність проходить в рамках проєкту “Краща стійкість і зміцнення місцевої демократії в звільнених територіальних громадах Чернігівської області” за підтримки програми «Україна: допомога, стійкість, відновлення» – проєкт Німецького фонду Маршалла Сполучених Штатів Америки (U3R).