Підтримати

Активна молодь Чернігівщини стала супер силою громад і якісно змінює свої громади

Молодь та влада 5 територіальних громад Чернігівської області презентували результати своєї діяльності на фінальній прес-конференції «Молодь – суперсила громади!», яка пройшла 22 вересня 2022 року за підтримки Європейського фонду за демократію.

Керівник проекту Наталія Дрозд розповіла, що спочатку на конкурсній основі були обрані 5 найбільш вмотивованих громад Чернігівської області, ними стали Бахмацька, Городнянська, Кіптівська, Добрянська та Ріпкинська. Протягом року експерти разом з активною молоддю створили Молодіжні ради та розробили Молодіжні програми на локальному рівні. Молодіжні ініціативи було підтримано фінансово через конкурс міні грантів.

01 02

Молодіжна рада Ріпкинської громади згуртувала молодь для взаємодопомоги. В сільській місцевості складно активізувати молодь, а під час війни це робити ще складніше, а дуже важливо допомагати дітям долати травматичні наслідки війни. Голова Молодіжної ради Олександр Сірий зазначив, що молодь вирішила зосередилися на спорті. 10 вересня 2022 року на стадіоні «Колос» відбувся турнір до Дня фізичної культури і спорту України. Учасники змагались у спритності та витривалості з трьох видів спорту: біг естафети 400 метрів, волейбол, футбол. Молодіжна рада організовує не лише активний відпочинок молоді а й допомагає збирати кошти на потреби ЗСУ. Зараз з’явилася ініціатива – долучати до Молодіжної ради учнів середніх класів, щоб старші учні передавали досвід. Драч Світлана, заступник голови Ріканської селищної ради підкреслила, що вже вкотре ми всі переконуємося, що у Ріпкинській громаді живуть справжні патріоти України, адже обирати здоровий та корисний відпочинок – кращий доказ незалежності та сили.

Молодіжна рада Городнянської громади створила пересувний хаб “FreedomHub”. Це можливість  для активної та ініціативної молоді безкоштовно проводити онлайн – освітні заходи, спілкуватись один з одним, проводити зустрічі, відвідувати різноманітні семінари, тренінги, організовувати виставки і просто відпочивати, що надає змогу збільшити кількість якісних молодіжних проектів та залучити молодь до вирішення проблем громади. Спеціаліст відділу культури, сім’ї, молоді та спорту Городнянської міської ради Галина Волочок підкреслила, що це також унікальна можливість надавати онлайн-послуги для незахищеної категорії населення. Один із заходів, який реалізували – естафета добрих справ (виїзди по старостинським округам): «Інтелектуальний онлайн – сервіс»: допомога людям похилого віку; замовлення ліків; реєстрація вступників; оплата комунальних послуг; цифрові послуги. Секретар Молодіжної ради Максим Стародомський сподівається, що проєкт, який вони реалізували разом — це тільки початок.

03 04

Молодіжна рада Бахмацької громади успішно втілила патріотичний проєкт “Крізь віки”, який передбачав створення муралу історично-патріотичної тематики, пов’язаної з історією міста Бахмач. На думку молоді, в місті не вистачало муралу щодо визначної події, яка відбулась на теренах Бахмаччини, а саме бій «Бахмач – Крути». Після обговорень вирішили, що на муралі буде зображено чотири сюжетні кадри, як різні епохи нашої історії: період козаччини; бої “Бахмач-Крути”; Майдан Незалежності та російсько-українська війна. Голова Молодіжної ради Георгій Якубовський підкреслив, що наша історія, наш народ постійно перебуває в боротьбі. І це доводить, що українська нація, українці – найсильніші. «Ми намалювали азовця в променях сонця. Також там розмістили Q код, який веде на сторінку міськради, де є інформація про полеглих героїв Бахмаччини». На день молоді ми провели благодійний ярмарок, де молодь разом з представниками місцевого бізнесу. Зібрали гроші (34 тисячі гривень) на ярмарку і придбали дрон для військових. Секретар Молодіжної ради Роман Котляр розповів, що також в рамках проекту отримали акустичну звукову систему. В найближчі дні планується проведення футбольного матчу, під час якого будемо збирати гроші для ЗСУ.

Молодіжна рада Кіптівської громади створила культурно-дозвіллєвий молодіжний простір в селі Підлісному та облаштувала парк для молоді в селі Чемер. В Підлісному не було простору для змістовного дозвілля молоді. Провели косметичний ремонт існуючого приміщення та зробили його більш зручним, сучасним та затишним. Долаючи деякі перепони, несподіванки у вигляді неочікуваних поворотів у ремонті, бо будівля таки трохи “з характером”, скептицизм та критику (без якої ну ніяк не обійтися) молоді люди таки створили затишну кімнату, яка вже радо зустрічає відвідувачів. Катерина Биковець, спеціаліст відділу культури, сім’ї, молоді та спорту Кіптівської сільської ради, підкреслила своєчасність та розповіла про важливість підтримки молоді в сільській громаді.  В Чемері зробили парк для молоді. Таня Мельник автор проекту. В майбутньому планують озеленення і клумбу. Розчистили, облаштували місця для відпочинку. Тепер це місце для проведення активного дозвілля для молоді. Голова Молодіжної ради Антон Гаркавко розповів, що тільки восени створилася Молодіжна рада і ці проекти стали першими для них. «Коли робили парк, коли робиш своїми силами, то зовсім по іншому ставишся до результату. Молодь не ламає і не нищить, не руйнує. Люди активно долучалися і допомагали. Взагалі, в нас в громаді молодь дуже активізувалася завдяки проекту».

05 06

Молодіжна рада Добрянської громади згуртувалась у вирішенні питань дозвілля. В першу чергу молодь намалювала патріотичний арт, який тепер пробуджує любов до Батьківщини, особливо в такий непростий для всіх час. Потім облаштувала територію, закупивши та поставивши дерев’яні лавки і гойдалку. В подальшому це місце буде використовуватись як літній кінотеатр. Як розповіла голова Молодіжної ради Аліна Шуліко: «Цією діяльністю ми згуртували молодь для подальших дій в реалізації задуму. Нам дуже подобаються реалізовані проекти –  є місце для відпочинку, патріотичний арт-мурал, сподіваємось, що і далі наша діяльність буде знаходити підтримку. Хочеться сказати дякуємо усім, хто допоміг нам з реалізацією цієї затишної галявини”. Керуюча справами виконавчого комітету Добрянської селищної ради Кучерук Олена підкреслила, що дуже круто, що наша молодь взяла участь в цьому проекті. Зробимо програму і будемо підтримувати нашу Молодіжну раду. «Головне було підняти дух всіх людей у напрямку любові до Батьківщини» – зазначила Марія Мурадова, секретар Добрянської селищної ради.

Експерт проекту Олександр Підгорний підкреслив, що ми бачимо стійкий розвиток громад і молодіжного руху. Саме тому спрямовуємо свою допомогу тим, хто може і хоче працювати.

07 08

Діяльність проєкту сприяла розвитку інфраструктури для залучення молоді до процесів прийняття рішень в Чернігівській області. На завершення учасники так підсумували свою роботу в громадах: «Молодь таки здатна якісно змінювати свої громади!».

Діяльність проходить в рамках проекту Центру Доброчин «Розширення можливостей залучення молоді в Чернігівській області», що виконується за фінансової підтримки Європейського фонду за демократію.