Підтримати

В Гримайлівській громаді шукали вдалі рішення для інтеграції переселенців

Ідеатон на тему «Генерування та пошук ідей для повноцінної інтеграції переселенців» відбувся у Гримайлівській територіальній громаді 03 квітня 2023 року. Формат Ідеатону передбачав роботу з представниками органів місцевого самоврядування, осіб із числа вимушено-перемішених осіб, та представників громадського сектору.

010 011

Після початку війни Тернопіль та область стали надійним тилом для переселенців з різних куточків України, де проходять активні військові дії. Наразі активно працюють з інтеграцією ВПО. В громадах області питання повноцінної інтеграції переселенців потребують більше уваги та ресурсів як від влади, так і громадянського суспільства.

У багатьох переселенців, які не можуть повернутися на місце постійного проживання (через бойові дії або втрату житла), закінчуються фінансові ресурси та можливість жити без оплачуваної роботи. Тому необхідно максимально актуалізувати питання забезпечення оплачуваною роботою ВПО. Органи місцевої влади разом з ВПО повинні співпрацювати в напрямку вирішення проблем як щодо роботи, так і житла для переселенців. Важливо також залучати переселенців до волонтерської активності. Звісно, що створення робочих місць – це тривалий процес, що йде пліч-о-пліч із розвитком регіону, але на інвестиційний бум до закінчення бойових дій розраховувати не доводиться. І потрібно самим напрацьовувати варіанти як розвивати громаду, використовуючи вміння та знання ВПО.

009 006

Початок роботи виявився дуже емоційним, адже тематика Ідеатону – не вигадана, а актуальна, і навіть наболіла для учасників. Розповідаючи про актуальність проблем, про пріоритети, які були до війни і які встановилися під час нападу на Україну, деякі учасники просто не стримували сліз. Під час випробувань і окупації, втрати рідних і домівок, українці навчилися цінити час і друзів, змінили пріоритети і життєві орієнтири, відношення до держави і до самих себе. Особливо було відмічено, що стосунки місцевих мешканців із людьми, які стали вимушеними переселенцями, не є конфліктними. Люди дуже тепло відносяться до нових членів територіальної громади, розуміючи їх стан і проблеми, що виникають.

Від емоційних виступів учасники переходили до формування проблем, які зараз на часі, конкретизації напрямків, обговорення і, після критичного аналізу, спільно шукали шляхи можливого рішення. Відбувався спільний пошук інноваційних рішень щодо актуальних соціальних, економічних, безпекових та гуманітарних проблем громади.

Напрацювання стануть основою для створення плану спільних короткострокових і перспективних дій для подолання та мінімізації існуючих викликів в громаді, задоволення потреб як місцевих жителів, так і переселенців.

Матеріал підготовлено в рамках проєкту «Сприяння сталій інтеграції ВПО до життя в громаді» за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження», програма «Демократія та належне врядування». Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження»