Підтримати

Влада та громадськість Чернігівського регіону вивчали Боснійський досвід післявоєнного відновлення

Спільна делегація з представників Чернігівської і Городнянської міських рад та громадських організацій відвідала Боснію та Герцеговину в рамках ознайомчого візиту, організованого громадськими організаціями PAX (Нідерланди) та Центр “Доброчин” (Україна) в рамках проєкту “Зміцнення соціальної згуртованості та заснування суспільного договору у постраждалій від війни Чернігівській області” за підтримки програми МАТРА Посольства королівства Нідерланди в Україні.

Учасники візиту зазначили, що це абсолютно унікальна і виправдана ідея, коли можна обмінятися досвідом з експертами і громадським організаціями з країн Балканського регіону на тему пост конфліктної реконструкції.

Вразила зацікавленість громадських організацій міста Тузли в зустрічах із делегацією з України; щирість і відкритість людей, з якими відбувалися зустрічі та бажання поділитися досвідом щодо відновлення країни після війни та можливими ризиками, які з цим пов’язані.

5 9

Заступник Чернігівського міського голови Пекур Вікторія зазначила, що головною метою у відновленні країни має стати розвиток економіки, відбудова (можливо й реформування) усіх соціальних сфер життя (освіта, медицина, культура соціальний захист тощо) та цілеспрямована робота щодо створення позитивного настрою суспільства.

1 2

Перший заступник Городнянського міського голови Володимир Пінчук зауважив, що нам варто приділити більше уваги наступному:

  • Недержавні громадські об’єднання та благодійні фонди є потужним ресурсом для розвитку громади. І ми маємо це використовувати.
  • Будівництво житлових будинків має бути пов’язане з можливістю працевлаштування. В іншому випадку житлові будинки з часом не використовуються, відповідно маємо факт неефективного використання фінансових ресурсів.
  • Небайдужість молоді до проявів корупції, стимулювати їх активну участь в антикорупційній боротьбі.

3 4

Регіна Гусак, голова правління ГО «Міський молодіжний центр «Жменя», відмітила, що після візиту виникло розуміння, що процес відновлення – це тривалий глибокий процес і на 90 % він полягає у внутрішньому відновленні – формуванні толерантності, терпимості та взаємоповаги, соціально-психологічній реабілітації, захисті прав людини, налагодженні стосунків з іншими країнами, а не тільки у технічній відбудові та матеріальній допомозі. Корисним був також досвід проведення інтеграційних заходів молодіжними організаціями Боснії (проти мови насильства, інтеграційних фестивалів і т. д).

6 7

«Сподобалась сама подорож, можливість побачити як живуть інші країни, почути людей, зрозуміти як в Боснії організована діяльність громадських організацій, наскільки там активна молодь і познайомитись з тими шляхами, якими країна виходила з післявоєнної кризи» – зауважила Томаш Світлана Василівна, керівник ГО “Городнянщина майбутнього”. Дещо збентежило те, що хоча минуло три десятиліття після закінчення війни, країна все ще перебуває в стадії відновлення – принаймні, боснійці вважають, що вони ще не подолали наслідки війни. І для того, щоб їх подолати, залучаються не стільки місцеві ресурси й можливості, а чекають фінансової підтримки й допомоги від іноземних донорів.

«Надзвичайно важливо вивчати досвід інших країн, вміти аналізувати їх помилки та досягнення у післявоєнному відновленні» – зазначила Наталія Дрозд, керівник ГО «Центр Доброчин». Ми не маємо чекати поки закінчиться війна, і вже зараз потрібно працювати над відбудовою та відновленням. Тому і порядок денний відновлення має визначатися не пропозиціями та досвідом донорів, а місцевими потребами, бажаннями та планами. Для органів місцевого самоврядування надзвичайно важливо визначити, консультуючись із громадянським суспільством та громадянами, які їхні ключові пріоритети у відновленні.

Заступник Городнянського міського голови Ігор Лахнеко  зауважив, що  хоча основної мети, на його думку, зповна не досягнуто (стосовно досвіду відновлення – недостатньо зустрічей по відновленню інфраструктури), але було багато інших позитивних моментів. Це і нові враження від побаченого – країни, краєвиди, люди. Але Україна і українці найкращі.

Керівник ГО «Чернігівський Центр Прав Людини» Олександр Підгорний підкреслив, що корупція завжди присутня там, де з’являються «дармові» гроші і їх використання не має певного контролю. Використання коштів західних донорських установ на відбудову Боснійського регіону дали можливість «ділкам від влади» використовувати кошти на свій власний розсуд. Більшість грошей було розподіллено не прозоро – у багатьох політиків та їх родичів підвищилися статки, з’явилась дорога нерухомість. За заявами представників громадських організацій вони реально не могли проконтролювати використання донорських коштів і це є на сьогодні для їх країни великий виклик. Оптимізм представників антикорупційних та молодіжних організацій регіону налаштований на реальні можливі позитивні зміни в їх антикорупційній діяльності. І ми всі повинні розуміти – для України на часі громадський контроль за використанням державних та донорських коштів на відбудову в Україні!

Після спілкувань з місцевою владою та громадськими організаціями, учасники відмітили наступні фактори, що заважають країні успішно відновитись після війни, і нам потрібно це врахувати в нашій роботі на відновлення.

  • Низький рівень співпраці органів місцевого самоврядування з організаціями громадянського суспільства у питаннях відновлення.
  • Непрозоре здійснення закупівель.
  • Враження, що до цих пір певна кількість населення відчуває себе жертвами (при чому в різних сферах життя). Найстрашніше, що з’ясувалося під час розмов, вони прогнозують цю «жертовність» ще років на 25 – 30. Так, біль війни – це страшний біль, сильний біль. Це рани, які можуть не загоїтися ніколи.

Також учасники зауважили, що відвідування країни, в якій ти ще не був, – це нові враження, нові відчуття та нові знайомства. Це можливість наблизитися до культурної спадщини народу, їх традицій. Взаємно дякували всім членам делегації, адже позитивно налаштовані люди завжди заряджають, підбадьорюють та мотивують. Це був дійсно позитивний корисний «марафон зустрічей» і досвід відновлення після воєнних дій.

Діяльність проходить а рамках проєкту «Зміцнення соціальної̈ згуртованості та заснування суспільного договору у постраждалій̆ від війни Чернігівській області», у якому співпрацюють міжнародна організація ПАКС (Нідерланди), громадська організація «Центр Доброчин» (Чернігів), Український центр “Простір Гідності” (Київ), та Український Інститут Національної Пам’яті за фінансової підтримки програми МАТРА Нідерланди.