Підтримати

В Корюківській громаді обговорювали питання актуалізації Статуту громади

Практичний семінар “Актуалізація Статуту територіальної громади” пройшов в Корюківці 20 лютого 2025 року.

Це один із п’яти заходів, які організує ПРООН в 5-ти громадах з метою обговорення/роз’яснення відповідного Закону України №3703-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо народовладдя на рівні місцевого самоврядування».

В рамках впровадження проєкту «Забезпечення доброго врядування завдяки участі громадськості та підвищенню якості надання послуг і захисту довкілля на сході України» за фінансової підтримки  Шведського Агентства з Міжнародного Розвитку та Співробітництва (SIDA) ПРООН надав громадам в Чернігівській, Сумській, Дніпропетровській областях експертний супровід для розробці поєктів Статуту. Протягом 2023 року 6 громад розробили Статути, які визначають основні принципи, за якими функціонує територіальна громада, відбувається співпраця влади із громадою, встановлюються механізми відповідальності влади перед громадою. продемонструвати важливість Статуту територіальної громади та його вплив на демократичні процеси в громаді.

k_1 k_6 K-5л_5

На початку 2025 року виникла необхідність актуалізації Статутів з врахуванням вимог законодавства, а саме 8 січня 2025 року набув чинності Закон України №3703-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо народовладдя на рівні місцевого самоврядування».  Згідно нового закону, органи місцевого самоврядування до 1 січня 2027 року мають привести у відповідність чинний статут територіальної громади або затвердити новий.

Під час зустрічі експерт Наталія Дрозд розкрила нововведення, запроваджені Законом №3703-ХІ «Про народовладдя на рівні місцевого самоврядування. Учасники ознайомились із Змістом та основними розділами Статуту, які повинні бути врегульовані.

Експерти Олександр Підгорний та Наталія Дрозд ознайомили учасників із законодавчо визначеними формами громадської участі та вимогами щодо їх регламентації у Статуті територіальної громади: місцеві вибори, місцевий референдум, загальні збори жителів, місцеві ініціативи, громадські слухання, звернення громадян до органів і посадових осіб місцевого самоврядування, у тому числі у форматі електронної петиції, консультативне опитування, публічні консультації, консультативно-дорадчі органи при органах та/або посадових особах місцевого самоврядування, участь у роботі наглядових рад, або інших контрольно-наглядових органів юридичних осіб, засновниками яких є рада, участь жителів у плануванні та розподілі коштів місцевого бюджету та громадський бюджет, громадське оцінювання діяльності органів та посадових осіб місцевого самоврядування, участь у створенні та діяльності органів самоорганізації населення та інші форми участі.

Протягом зустрічі учасники активно включались в спілкування, обговорювали різні аспекти регулювання форм громадської участі у вирішенні питань місцевого значення.

Актуалізація Статуту територіальної громади задовольнить потреби жителів у запровадженні форм місцевої демократії для максимального залучення жителів громади у процеси розробки та ухвалення рішень на місцях.