Підтримати

Городнянська та Новобілоуська громади Чернігівської області узгодили плани діяльності з оновлення Статутів

Перші засідання робочих груп з розробки змін до Статутів громад пройшли 3 та 4 липня 2025 року в Новобілоуській та Городнянській громадах Чернігівської області.

Враховуючи нові вимоги до регламентації владно-громадської взаємодії, форм громадської участі та інші новели, Новобілоуська та Городнянська громади мають потребу в оновленні чинних Статутів громад.

01 04

На перших засіданнях робочих груп експерти громадської організації «Центр Доброчин» Наталія Дрозд та Олександр Підгорний провели вступне навчання для учасників. Зокрема, пояснили значення Статуту для громади, його роль, функції. Кожна територіальна громада має власні історичні особливості, традиції, моделі комунікації всередині громади, економічні та соціальні умови. Для врахування цієї специфіки у процесах врядування та місцевого розвитку громади приймають власні статути. Статути територіальних громад належать до основних актів органів та посадових осіб місцевого самоврядування.

Також коротко роз’яснили законодавство. Згідно з ч. 1 ст. 19 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», «рішення про затвердження статуту територіальної громади приймається сільською, селищною, міською радою на основі Конституції та законів України з метою врахування історичних, національно-культурних, соціально-економічних та інших особливостей здійснення місцевого самоврядування та забезпечення реалізації права жителів на участь у вирішенні питань місцевого значення».

В ході зустрічей учасники обговорили та узгодили формати взаємодії у напрацюванні змін до Статутів. Домовились про частоту та тривалість майбутніх зустрічей, які канали комунікації будемо використовувати між учасниками та формати зберігання робочих документів. Це основа спільного розуміння основних питань та ефективної роботи над Статутами громад.

05 06

Як зазначив Дмитро Федоров, голова Новобілоуської сільської ради та координатор робочої групи: «Створення простих і зрозумілих правил взаємодії всередині робочої групи – запорука прозорості та довіри. Це стосується як формату зустрічей, так і способу зберігання матеріалів, комунікації, прийняття рішень. Такі речі важливо узгодити на старті.»

Городнянський міській голова Андрій Богдан підкреслив, що робоча група потрібна для координації та фахового напрацювання проєкту Статуту. Вона об’єднує представників влади, громадськості та експертів, що дозволяє врахувати інтереси різних груп жителів громади. Тому робоча група – це інструмент прозорості, інклюзивності та ефективної взаємодії у процесі розробки Статуту.

Наступнимим кроками робочих груп будуть напрацювання та погодження структури Статуту, а також переліку тих локальних актів, які потребуватимуть змін та доповнень у зв’язку з прийняттям Статуту, а також ті акти, які необхідно буде прийняти.

Діяльність проходить в рамках проєкту «Актуалізація статутів громад у демократичний спосіб та дієве використання форм місцевої демократії», який реалізує ГО «Центр Доброчин» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».