Жителі Ріпкинської та Кіптівської громад вчилась використовувати інструменти місцевої демократії
35 громадських активістів Ріпкинської та Кіптівської громад Чернігівської області вчилась використовувати інструменти місцевої демократії на тренінгах 15 та 16 січня 2025 року, які провела громадська організація «Центр Доброчин».
Жителі вже роблять практичний внесок у розвиток своїх громад. З’явилося багато нових самоорганізованих груп і організацій. Вони допомагають відбудовувати, збирати кошти, допомагати внутрішньо переміщеним особам та дітям. Для того щоб залишатися залученими до громадського життя у своїх громадах, жителі мають також відчувати себе причетними не тільки до розробки рішень, але і їх до впровадження.
Тому потрібно організовувати та проводити систематичні навчання жителів територіальних громад та посадових осіб місцевого самоврядування. Недостатньо напрацювати правила, за якими можна вплинути на прийняття рішень, та запровадити доступні інструменти громадської участі. Важливо навчити ними користуватись.
Це також актуально у зв’язку з набуттям чинності Закону №3703 щодо народовладдя на рівні місцевого самоврядування (законопроект №7283). Він передбачає, що порядок ініціювання, проведення та застосування механізмів місцевої демократії регулюється органами місцевого самоврядування у статутах громад або окремих рішеннях місцевих рад.
Під час навчальних заходів учасники шукали відповіді на питання що таке громадська участь, які її основні цінності та принципи. Тренерка Наталія Висіканець зазначила, що громадську участь можна визначити як систему дій, методів, інструментів та механізмів участі жителів у визначенні та вирішенні їхніх проблем у громаді, а також впливу на прийняття рішень, безпосередню участь у їх реалізації та контроль.
Учасники покращували знання таких механізмів місцевої демократії як громадські слухання, місцева ініціатива, публічні консультації, електронна петиція та консультативно-дорадчі органи. Вони не тільки знайомились з інструментами залучення жителів до ухвалення рішень, але і вчились їх використовувати для вирішення актуальних питань місцевого значення.
На завершення, учасники обговорили наміри та напрацювали конкретні кроки по застосуванню інструментів громадської участі в своїх громадах. А також знайшли потенційних союзників у просуванні форм місцевої демократії.
Діяльність проходить в рамках проєкту «Посилення стійкості територіальних громад та дієвої взаємодії влади і громади», який реалізує ГО «Центр Доброчин» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».